2016 Avrupa Kupası Fikstür

Avrupa Şampiyonası dört senede bir yapılan bir organizasyondur. Bu futbol organizasyonunun fikri 1927 yılına dayansa da, ilk turnuva hazırlıkları 1958 yılında yapılmaya başlamıştır. 1960 yılında ise ilk turnuva yapılmıştır. İlk zamanlar talep bu kadar yoğun olmadığı için az takım ile yapılan turnuva, 1980 sonrası sekizli ve 1996 sonrası on altılı takım formatına çıkarılmıştır. Bu sene 53 takımın katılımı ile gerçekleşen ön elemeler, yirmi dört takıma indirilmiş ve ortaya altı dörderli grup çıkarılmıştır. Ön elemeler ekim 2014 ve kasım 2015 tarihleri arasında yapılmıştır.

2016 Avrupa Kupası maçları bu sene 10 haziran 10 temmuz 2016 tarihleri arasında oynanacaktır. Turnuva zamanı elbette maçların fazla olması nedeni ile bu sene biraz daha uzamıştır.

Turnuva Grupları

Turnuvada yer alan gruplar son hali ile altı gruptur. Bu altı grup içerisinde dört farklı takım vardır. Sınıflandırma, 14 Ekim 2015 tarihinde açıklanmıştır. UEFA gerekli açıklamayı yapmıştır. Toplam dört torba oluşturulmuştur. Bu torbalar arasında ilk torbada; Almanya, Belçika, İngiltere, İspanya, Fransa, Portekiz yer almıştır. İkinci torbada olan takımlar; Hırvatistan, Avusturya, Ukrayna, İtalya ve Rusya’dır. Üçüncü torbada; Polonya, İsveç, Romanya, Macaristan, Slovakya ve Çek Cumhuriyeti yer almıştır. Dördüncü torba olan takımlar; İzlanda, Galler, Kuzey İrlanda, Türkiye, Arnavutluk ve İrlanda’dır.

2016 Avrupa Kupası fikstür incelemesinde grupları ve grupların maçlarını, ülkelerini, stadyum maçlarını görebilirsiniz. Bu ayrıntılar belirlenmiş ve kamuoyuna sunulmuştur.

Turnuvada yarışacak olan takımlar; İtalya, İspanya, Galler, Almanya, Rusya, İngiltere, İzlanda, Türkiye, Avusturya, Belçika, Macaristan, Çek Cumhuriyeti, Arnavutluk, İrlanda, İsviçre, Ukrayna, Portekiz, Hırvatistan, İspanya, Slovakya, İsveç, İzlanda, Kuzey İrlanda, Portekiz, İrlanda, Polonya, Fransa, Çek Cumhuriyeti’dir. 2016 Avrupa Kupası Türkiye Fikstürü, konusunda D grubunu incelemeniz gerekecektir. Türkiye D grubunda İspanya’nın ardından üçüncü olarak yer almaktadır. İkinci takım Çek Cumhuriyeti ve dördüncü takım da Hırvatistan’dır.

Turnuvanın bu sene farklı bir format denemesi ve takım sayısının artması, izleyicilerin için heyecanın da artmasına neden olmaktadır. Eskiden daha az zamana yayılan maçlar, şu anda takımlar fazlalaştığı için çok daha geniş zamana yayılmıştır. Bu aşamada öncelikle ev sahibi ülke üç takım arasından belirlenmiştir. Fransa ev sahibi takım olarak 2010 senesinde Cenevre’de iki aşamalı bir seçmeden ev sahibi takım olarak çıkmıştır. Bunun sonrasında 53 takım arasında bir turnuva oluşturulmuş ve yirmi ört takım seçilmiştir. Bu maçlar 2014 ve 2015 senesinde oynanmıştır.

Avrupa Futbol Şampiyonası’nda Hırvatistan

Hırvatistan, 2016 yılı şampiyonasında D grubunda İspanya, Çek Cumhuriyet ve Türkiye’nin arkasında dördüncü sırada yer almaktadır.  Hırvatistan en son 2012 senesinde turnuvaya katılmıştır. Bu takım dört kez şampiyonaya katılma şansını yakalamıştır. Bu sene H grubu ikincisi olarak 13 Ekim 2015 tarihinde şampiyonaya dahil olmuştur. 1996 ve 2008 yıllarında turnuvada çeyrek final oynamıştır. Takımın en büyük başarısı budur ve şampiyonluğu yoktur.

D grubu maçları 12 haziran ile 21 haziran 2016 tarihleri arasında yapılacaktır. 12 haziran 15:00 Türkiye Hırvatistan maçı ile bu grubun maçları başlamaktadır. 13 haziran 2016 saat 15:00 İspanya ile Çek Cumhuriyeti maçı vardır. 17 haziranda iki maç vardır. 18:00’da Çek Cumhuriyeti ile Hırvatistan maçı, 21:00’da İspanya ile Türkiye maçı vardır. 21 haziranda son iki maç vardır. Bu maçlar 21:00’da gerçekleşecektir. Hırvatistan ile İspanya arasında bir maç ve Çek Cumhuriyeti ile Türkiye arasında bir maç yapılacak ve aynı anda sonuç alınacaktır.